Jak negocjować swoją pensję

Negocjowanie pensji w firmie jest częstym procesem w czasie rozmów kwalifikacyjnych lub w czasie oceny raczej. Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić negocjacje pensji:

  1. Przygotuj się do rozmowy – przed negocjacjami dokładnie przygotuj się i zapoznaj z wartością swojej pracy na rynku. Znajomość standardowych wynagrodzeń dla stanowiska, na które aplikujesz lub do którego chcesz awansować, pozwoli Ci lepiej negocjować swoją pensję. Niektóre firmy posiadają i upubliczniają wewnętrzne widełki wynagrodzeń wyrażone procentowo np. informacje w formie twoje wynagrodzenie wynosi 85% wynagrodzenia na podobnych stanowiskach. Dotyczy to głównie firm skandynawskich i niemieckich i jest dobrą bazą do negocjacji wynagrodzenia.
  2. Rozmawiaj o wartości, którą przynosisz do organizacji – zamiast skupiać się tylko na pieniądzach, skup się na tym, jakie wartości przynosisz do organizacji i jakie korzyści ona czerpie z Twojego doświadczenia i umiejętności. Wykorzystaj swoje osiągnięcia i wyniki, aby pokazać swoją wartości czyli konkret jakie projekty zrealizowałeś? Ile przyniosły dolarów dla firmy itd.
  3. Bądź elastyczny – warto pamiętać, że negocjacje są procesem, który wymaga kompromisu. Bądź otwarty na dyskusję i wskazówki ze strony pracodawcy. Otwartość na rozmowę i umiejętność znalezienia rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron, pozwoli Ci osiągnąć satysfakcjonujące wynagrodzenie. Negocjacja pensji to proces, często niezależny od twojego przełożonego – wymaga zawsze przejścia przez HR lokalny
  4. Zwróć uwagę na kontekst – rozmowy o wynagrodzeniu najlepiej przeprowadzać w momencie, gdy firma osiąga dobre wyniki finansowe lub gdy Twój wkład w nią wzrasta. Unikaj rozmów o pensji w momencie, gdy firma przeżywa trudności finansowe.
  5. Warto zacząć od pytań i wymiany informacji – zamiast od razu narzucać swoje warunki, warto zacząć od pytań dotyczących pensji i uzyskać informacje na temat kryteriów, jakie firma przyjmuje przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia.
  6. Skup się na argumentach – w negocjacjach warto skupić się na argumentach, które przemawiają za Twoim podwyższeniem, takie jak Twoje doświadczenie, umiejętności i wyniki, a nie na emocjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *