Jak rozpocząć karierę w Consultingu?

Jeżeli już wiesz z czym jest consulting i jesteś gotowy mentalnie i psychicznie na karierę w consultingu to ten post jest dla Ciebie. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, poniżej kilka ogólnych stwierdzeń opisujące konsultanta. Zalecam dobry test i analizę własnych kompetencji do pracy w consultingu – jeżeli nie chcesz płakać czy brać później psychotropów. Średni czas życia konsultanta to tylko dwa lata. Według mnie wynika z niedopasowania kandydatów do pracy w consultingu i błędów po stronie HR.

Czy jestem gotowy do pracy w consultingu?

Jeżeli pojawiają się u Ciebie wątpliwości w czy spełniasz poniższe kryteria to przemyśl ścieżkę kariery w doradztwie.

  • Dobrze znoszę presję czasu i pracę w stresie
  • Lubie nowe wyzwania i ciągłą zmienność
  • Lubię być zadaniowany przez innych
  • Dobrze znoszę negatywne komentarze o wynikach mojej pracy, również od klientów jak i przełożonych
  • Nie mam problemu z ciągłym byciem w pracy (czasami również w weekend), praca po 60-80h w doradztwie biznesowym to standard
  • Jestem zaradny i mogę być za godzinę na lotnisku – ułożone życie prywatne 🙂
  • Szybko odnajduję się i buduje relacje z nieznajomymi (np. członkami zespołu lub klientem)

Jestem na TAK, co dalej?

  1. Uczelnia – dla studentów i absolwentów oznacza miejsce startu. To tutaj będą prezentować się firmy z BIG4 jak i MBB. Niestety najlepsze eventy są głównie w Warszawie, bo w Warszawie znajdują się główne unity doradztwa biznesowego. Poza Warszawą oczywiście B4 lub MBB mają swoje biura, ale często to jest głównie audyt lub BPO i ma mało wspólnego z doradztwem biznesowym. Nie znam i nie widziałem projektów o znaczącej skali realizowanych przez lokalne biura. Wszystkie duże projekty obsługiwane są z Warszawy. Wynika to z faktu, że doświadczonych konsultantów jest skończona liczba a zespoły liczą maksymalnie do kilkudziesięciu osób. Poza Warszawą MBB również posiada biura – głównie analityczne / badawcze oraz IT. Na uczelni masz możliwość dostać się na praktyki w doradztwie i może to być świetne doświadczenie na start – w tym potwierdzenie czy to ogóle jest dla Ciebie.
  2. Doświadczenie do 2 lat – Dwa lata doświadczenia to często magiczna liczba kiedy można jeszcze pracownika odpowiednio sformatować i mówiąc wprost nie posiada on jeszcze złych nawyków Dlatego często korpo poszukuje na programy rozwojowe lub role startowe osób z doświadczeniem nie większym niż dwa lata. W okresie do dwóch lat nie liczy się twoja wiedza ekspercka – wagę przykuwaj do nastawienia i postaw. Tutaj to ty zaczynasz proces rekrutacji i składasz swoje CV.
  3. Doświadczenie powyżej 2 lat – Powyżej tej liczby liczy się twoje doświadczenie eksperckie. Masz jak najbardziej szanse dostać się do B4 lub MBB. Na starcie walutą przetargową w procesie rekrutacyjnym będzie twoja wiedza techniczna, później kompetencje miękkie i dopasowanie do roli konsultanta. Dla osób z doświadczeniem, często kanałem dodarcia do firmy jest już Head Hunter.

Podsumowując, co się liczy? P

Studiado 2 latpowyżej 2 lat
DoświadczenieNie ma znaczeniaNie ma znaczeniaKluczowe
Postawy, kompetencje doradczeKluczoweKluczoweIstotne ale nie kluczowe
WynagrodzenieNarzuconeNarzuconeNegocjowane
Rekrutacja Uczelnia OgłoszenieHead hunter lub ogłoszenie
Kto zaczyna procesKandydatKandydatPracodawca
Wykształcenie, uczelnia WażneWażneIstotne ale nie kluczowe

Jeden komentarz

  1. Cześć, jestem Polakiem aczkolwiek studiuję za granicą we Francji na jednej z top 10 uczelni w Europie. W tym roku dostałem się na dobre praktyki w firmie Tier 2, a za rok po ukończeniu magisterki planuję powrót do Warszawy i aplikowanie do MBB. Z racji tego że nie mam zbyt dużo znajomych w stolicy, szczególnie pracujących w konsultingu, nie posiadam informacji które krążą w środowisku na temat trzech firm MBB. Czy byłbyś w stanie opisać troszkę wady i zalety każdego biura i generalnie jakie gossip chodzą na ich temat? Nie specjalnie zależy mi na brand name, więc chciałbym dostać się do którejkolwiek z tych firm, która ma najlepsze opinie w środowisku odnośnie work-life balance, możliwości rozwoju jak MBA sponsorship i generalnej atmosfery. Z góry dziękuję za poświecony czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *