Jak stawiać cele? Poradnik definiowania i osiągania celów i zamierzeń

 1. Czym jest proces stawiania celów? 
 2. Kiedy warto stawiać cele? 
 3. Jak dobrze zdefiniować Cel?
 4. Jak zbudować system osiągania celów? 

Czym jest proces stawiania celów? 

Definiuje Cel jak punkt w czasie, który spełnia określone przez nas mierzalne założenia. Obecnie cele stawiamy w każdym wymiarze życia (finanse, zdrowie, edukacja, rodzina, rozwój własny).  Zanim wylejesz kubek kawy na klawiaturę przeczytaj dalej i zobacz dlaczego takie podejście nie jest dla każdego. Cele w obszarze prywatny to najczęściej chcę schudnąć do XX kg do dnia, lub zarobić/zaoszczędzić XX zł do dnia (z mojej praktyki ich formula jest błędna). Cele w życiu prywatnym zaczęliśmy aktywnie stosować wynosząc je ze świata korporacyjnego gdzie każdy proces produkt funkcja ma twarde KPI i cele określone w czasie. Dla produktu mogą to być cele związane np. ze zbudowanie produktu o wymagania X,Y,Z do dnia. Przekładania założeń korporacyjnych bezpośrednio na życie prywatne niesie za sobą wiele frustracji i rozczarowań. W otoczeniu korporacyjnym, rzadko cel jest bezpośrednio w 100% zależny od nas (nawet ten sprzedażowy), dodatkowo to organizacja i jej procesy mitygują wiele ryzyk. To SYSTEM korporacji jest podstawą do osiągania celów i to on umożliwiają jej ich realizację. W życiu prywatnym zapomnieliśmy chyba o budowaniu dobrych systemów osiągania celów a skupiliśmy sie tylko na ich stawianiu… 

Kiedy warto stawiać cele? 

Cele mierzalne i bardzo specyficzne warto stawiać dopiero po zbudowaniu fundamentów do zmiany opartej o wykreowaniu nawyków i postaw. Metody oparte o model SMART, model GROW (Goal, Reality, Options, WIll), czarny scenariusz są jak najbardziej zasadne ale tylko dla osób które w pierwszym kroku przeszły przez proces budowania fundamentów w ramach którego wytworzą MIKRONAWYKI. W praktyce oznacza to akceptację nowe cierpienia i wyrzeczeń, które przyjmujesz każdego dnia. Rozumiem, że możesz być rozczarowany ale zapisane celu zarobienia 1 mln w kolejnym roku nawet z planem działania może być dla ciebie trudne w praktyce niemożliwe i na koniec roku wprowadzi w Twoje życie tylko więcej frustracji. 

Jak dobrze zdefiniować Cel?

Jeżeli jesteś sportowcem, twoim celem jest np. przebiegnięcie maratonu w 2020 a Twoim system jest trening na ten tydzień, dzisiejszy dzień.  

Jeżeli chcesz rozwijać karierę, twoim celem jest awans lub wyższa ocena w pracy a Twoim system codzienna najlepsza realizacja zadań.

Jeżeli jesteś przedsiebiorcą, twoim celem jest osiągniecie przychodu w wykości 200 000 zł w całym roku a Twoim systemem jest twój plan marketingowy i sprzedażowy. 

Dla mnie cele są pomocne tylko w wytyczaniu kierunku, cele są kompasem który mówi dokąd powinieneś zmierzać. Jeżeli jedziesz autem z Warszawy do Berlina to zastanawiasz się co ciekawego jest w Berlinie i co się stanie jak tam dojedziesz tylko skupiasz się na swoim systemie czyli pokonaniu kolejnego kilometra. To SYSTEM odpowiada za postęp jaki osiągasz.  

Jak zbudować system osiągania celów? 

Kluczowy jest podział celów na te posiadające ZŁOTY STANDARD i pozostałe. Cele z kategorii ZŁOTY STANDARD mają jasną obiektywną metodę pomiaru czy ktoś osiąga sukces czy też nie oraz metoda osiągania celu (SYSTEM) została opisana i wielokrotnie sprawdzona. 

Złoty standardBrak standardu
sport np. bieganie, pływanie
trening pamięci
gra na gitarze 
nauka języka
szachy
jazda na nartach
itd.
kariera
bogacenie się
śpiew
oszczędzanie 
znalezienie partnera/partnerki
pozyskanie przyjaciół
rozwój osobisty
itd. 

Co wyróżnia cel z kategorii ZŁOTY STANDARD:

 • obiektywna metoda oceny czy cel został zrealizowany (wygrana/porażka)
 • opisana i dostępna metoda treningu/praktyki danego celu (SYSTEM) 
 • obszar rozwijany od wielu lat z długą historią studiów przypadku 
 • dostęp do szerokiej gamy top performerów, którzy przeszli daną drogę i działają jako trenerzy 

Jak osiągnąć cel, który posiada już wypracowany ZŁOTY STANDARD? 

 1. Uzupełnij wiedzę z danego obszaru
 2. Skorzystaj z doświadczeń ekspertów w danym obszarze. Expert będzie w stanie przekazać ci wiedzę co prawda tylko do poziomu jego umiejętności ale to on gwarantuje przyspieszenie Twojego postępu. Na pewnym poziomie Twoich umiejętności będziesz musiał poszukać osoby bardziej doświadczonej, która wprowadzi ciebie na kolejny wyższy poziom. 
 3. Postępuj zgodnie z wypracowanym procesem i opisaną metodą – to ona zdefiniuje twój SYSTEM pracy

Co robić jeżeli cel nie ma opracowanego ZŁOTEGO STANDARDU?

1. Określ cel

Na wstępie określ nad jakim wyzwaniem chcesz pracować. Na wstępie cel nie musi być mierzalny, ważne aby stał się konkretny w trakcie tego procesu a kluczowym punktem twoich zmartwień powinien być system (czyli punkt 2). Dla przykładu rozważmy temat posiadania więcej pieniędzy. 

2. Postaw Hipotezy / Zbuduj system 

W tym momencie definiujesz konkretne działania, które będzie testował aby cel osiągnąć. Jako element systemu prowadzący do celu posiadania więcej pieniędzy może być np. oszczędzanie zdefiniowane jako -> ograniczam i monitoruje codzienne wydatki do 100 zł. 

3. Podejmij działanie w ramach systemu 

Podejmuj działania zdefiniowane w punkcie 2 przez założony z góry czas. Idealnie działanie podejmij jak najszybciej. Nigdy nie odkładaj tej decyzji (tracisz swój czas oraz nie pozyskujesz informacji zwrotnej o wynikach swoich działań). 

4. Sprawdź i dostosuj system

Zweryfikuj jakie rezultaty przynosi Twój system, w przypadku miernego rezultatu dostosuj system i nigdy się nie poddawaj!! 

Jak systematycznie osiągać cele?

1. Pracuj nad jednym celem w danym czasie

Faktem jest, że cele które sobie stawiasz zaczynają z sobą konkurować o Twój czas i atencję. Jeżeli zaczynasz przygodę ze stawianiem celów zacznij od jednego celu, dopiero po 1-3 miesiącach dodaj kolejne wyzwanie. Jeżeli już lista twoich celów jest dłuższa w tym momencie to rekomenduje zastosowanie BLOKOWANIA CZASU. Polega ono na blokowaniu okresów czasu w kalendarzu dedykowanych tylko jednemu zajęciu, które zbliża Ciebie do Twojego celu np. od 18:00-20:00 pracujesz tylko nad Celem nr 1 (to są spotkania tylko z samym sobą). 

2. Połącz nowy system z istniejącymi elementami

Zapewne wykonujesz już wiele zadań automatycznie lub półautomatycznie. Aby nowe zadania nie były oderwane od twoje życia, połącz je już z istniejącymi nawykami. Dzięki temu wytworzysz bardziej naturalne przejście z obecnej rutyny do nowych zadań. Brak powiązania zadań z obecnymi elementami życia staje się walką z samym sobą i własną motywacja

Przed/Po [OBECNY NAWYK], ja zrobię [NOWY NAWYK].

np. Po obudzeniu się i sprawdzeniu telefonu idę na SIŁOWNIĘ 

np. Po położeniu się do łóżka, czytam 30 min KSIĄŻKI. 

np. Przed położeniem się spać, pakuję torbę na SIŁOWNIĘ 

3. Przygotuj swoje otoczenie na osiąganie celów 

Otoczenie i Twoje przygotowanie pełni istotną rolę w szansie osiągnięcia celów, pamiętaj że decyzje podejmujesz na bazie dostępnych opcji. Jeśli chcesz pozbyć się nawyku podjadania a Twoje szafki są pełne słodyczy, cały czas będą one jedną z wielu opcji nie ułatwiających tobie osiągnięcia celu. Kilka przykładów z mojej praktyki:

 • Zadbaj o dedykowane miejsce do pracy – osobne biurko w domu przy którym pracujesz i unikasz rozproszenia
 • Jeżeli chodzisz na siłownie rano, pakuj torbę wieczorem – ułatwiasz realizację celu i ograniczysz możliwe wybory
 • Jeżeli jesteś na diecie usuń słodycze z domu i przejdź na dietę pudełkową 
 • Jeżeli chcesz pić więcej wody – noś ze sobą butelkę wody lub odpowiedni pojemnik

Kolejny element który stosuje w moim życiu to presja czasowa. Ustalam bardzo konkretny termin podjęcia działania ale nie tylko z samym sobą ale ze światem publicznym. Zobacz kilka przykładów:

 • Jestem już zapisany na półmaraton, który odbędzie się za pięć miesięcy. Przy takim układzie sił wyjście na siłownie lub na trening biegowy staje się dla mnie bardzo naturalne. 
 • W każdą niedzielę gram w squasha – rezerwacji dokonuje z góry i możliwość odwołania kortu jest trudna 

Ważnym elementem otoczenia wspierającego osiąganie celów są eksperci zewnętrzni, wspomniani powyżej przy definiowaniu ZŁOTEGO STANDARDU. Jeżeli tylko środki tobie pozwalają na taki wydatek skorzystaj z konsultacji i wymiany doświadczeń z ekspertem z danej dziedziny. Takie podejście z mojej praktyki prowadzi do najszybszych efektów pracy nad Twoim celem – jeżeli współpraca jest cykliczna to dodatkowo następuje efekt presji czasu (chyba pójdziesz na opłacony trening z trenerem personalnym). Z wiedzy eksperta nie musisz korzystać zawsze, możesz realizować np. dwa treningi samodzielnie, dwa z ekspertem o ile cel posiada ZŁOTY STANDARD! 

Co robić dalej? 

Mam nadzieję, że artykuł był pomocny. Liczę, że mądrze wybierzesz cel and którym będziesz pracował. NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *