Kiedy rozpocząć poszukiwanie nowej pracy?

O sygnałach, które mogą sugerować, że nadchodzi zmiana w twojej firmie i może dotyczyć również Ciebie, pisałem już wcześniej. Dla przypomnienie wybrałem kilka kluczowych czynników, które wniosą dużo zamieszania do firmy:

  • fuzja z inną firmą
  • zmiana członków zarządu
  • silny wpływ technologii na twoją firmę
  • pojawienie się kontrowersyjnych osób w firmie (Nie! nikt ich nie zwolni – nie po to zostali zatrudnieni :-), a skowyt pracowników nic tutaj nie zmieni)
  • zmiana społeczna/pokoleniowa w strukturze firmy
  • wdrożenie nowego modelu pracy np. Lean, zwinność itd.

Jak czytać wpływ czynników? Jeżeli nie jesteś częścią zmiany, nie uczestniczysz w jej wdrażaniu oraz propagowaniu to może być pierwszy sygnał, że jesteś na potencjalnym oucie. Drugi sygnał to kiedy czujesz, że możesz nie wspierać zmiany, lub styl pracy twojej oraz twojego unitu raczej koliduje z tym co nadchodzi. Natomiast dla przecinaków i top performerów powyższe czynniki są również ogromną szansą na awans.

Kiedy zacząć poszukiwanie nowej pracy?

Niestety, kiedy pojawią się powyższe czynniki to może być za późno na szybki zwrot w karierze. Mocna zmiana w firmie (która dla Ciebie nie jest akceptowalna) może również wymusić chęć zmiany pracy przez twoich kolegów i pojawi się spora nadpodaż ,,pracowników” z określonej branży – będziecie konkurować ze sobą w tych samych rekrutacjach. Osobiście rekomenduje cyklicznie przeglądać ofert pracy min w trybie miesięcznym lub kwartalnym. Dobre oferty, które będą Tobie odpowiadać nie pojawią się za często.

Złoty moment na zmianę pracy jest wtedy kiedy masz najlepsze wyniki u obecnego pracodawcy. Jak rozpoznać taki moment? Najwyższe bonusy, propozycje kolejnych obszarów, opinia zarządu etc. Wtedy jesteś pewny siebie, wiesz co potrafisz i jakie wyniki jesteś w stanie dostarczyć. Na rozmowie rekrutacyjnej wypadniesz najlepiej, również w procesach wewnętrznych.

Jak być bardziej otwartym na oferty pracy?

Często widzę przeobrażenia profili na LinkedIn osób, które właśnie zostały zwolnione – niestety o ile taki ruch jest dobry, to jest opóźniony. Proces poszukiwania pracy, która ciebie zainteresuje może trwać na stanowiskach wyższego szczebla od 6 do 18 miesięcy (Dyrektor Obszaru/Pionu/Członek Zarządu). Dlatego zaktualizuj swój profil LinkedIn już dzisiaj, by być widocznym na rynku i bądź aktywny w ramach networkingu w twojej branży.

Top 5 błędów i mitów w okresie zmiany:

  1. Jak mnie zwolnią to pojadę sobie na wakacje a praca sama się znajdzie – pomysł ciekawy ale pamiętaj, że znalezienie pracy może trwać od 6 do 18 miesięcy
  2. Moje doświadczenie jest niepodważalne – mit – niestety więcej niż 3-5 lat w danym obszarze nie buduje dodatkowe doświadczenia i każdy kto ma mniejszy staż od Ciebie może Ciebie zastąpić a wynik się nie zmieni.
  3. Liczą się tylko twarde kompetencje, a młodzi nic nie potrafią – mit – w nowych modelach role menedżerskie oparte są często o ,,servant lidership” i usługiwanie podwładnym i nie wymagają wiedzy eksperckiej.
  4. Nie można mnie zwolnić – mit – każdego można zastąpić, nawet jeżeli masz dodatkowe zapisy o odprawie lub okres ochronny
  5. Mam mocną pozycję w organizacji – mit – zazwyczaj jest mocna bo twój szef jest silny w organizacji. Przy większych zmianach może nie być twojego szefa jak i Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *