Nowy rok, nowe postanowienia ten sam brak rezultatu? Dlaczego?

  1. Jak wyglądał rok poprzedni? 
  2. Dlaczego masz nikłe szanse osiągnięcia celu?
  3. Język, którego używasz nie wprowadza Ciebie w działanie
  4. Wartości i przekonania nie wspierają Twoich działań
  5. Zamień cele na codzienną pracę

Zbliża się koniec obecnego roku, wielu z was przygotuje listy planów i postanowień noworocznych na nadchodzący rok, niektórzy je nawet zapiszą na papierze lub w aplikacji na telefonie. Sam stosuję taką metodę od roku 2004 i z chęcią podzielę się moimi spostrzeżeniami. Zanim wejdziesz w nowy rok z nowymi postanowieniami – zatrzymajmy się na chwilę i weź głęboki oddech. Post dotycz zarówno celów z obszaru karieram jak i prywatnych z obszaru zdrowie czy finanse.

1. Jak wyglądał rok poprzedni?

Przed mocnym wejściem w nowy rok, cofnij się na chwile do końcówki roku poprzedniego. Jeżeli zapisałeś swoje cele zweryfikuj, co zakładałeś na rok dobiegający już końca. Możesz do podsumowania wykorzystać prostą tabelkę, jeżeli cele masz tylko w głowie przypomnij sobie jakie założenia postawiłeś na kończący się rok. Postaraj się przeanalizować co udało się zrealizować – bądź ze sobą szczery, ta rozmowa jest tylko dla Ciebie.

Cel na nowy rok (wpisałem najpopularniejsze w formie stawianej przez ludzi)Rezultat na koniec rokuDlaczego się udało / nie udało
Schudnąć
Jeść zdrowiej i bardziej ekologicznie
Zarabiać więcej
Poznać partnera / partnerkę

Ile zadań tak naprawdę udało się Tobie zrealizować? Zapewne niewiele albo poziom rezultatu nie jest zadawalający. Czy to świadczy o Twoim braku kompetencji, siły wewnętrzne? NIE i nie daj sobie tego wmówić, że brak silnej woli zdecydował o rezultacie, który zapisałeś w tabelce. 

2. Dlaczego masz nikłe szanse osiągnięcia celu?

Temat jest bardziej złożony niż ci się wydaje, postaram się go rozłożyć na czynniki pierwsze. Kluczowe jest zrozumienie jakie elementy mają wpływ na skuteczne osiąganie ambitnych celów np. język czy wartości, którymi się posługujesz. Zgodzisz się, że dla osoby której celem jest szybki awans w pracy, unikającej jednak ciężkiej pracy i odpowiedzialności może to być trudne?

3. Język, którego używasz nie wprowadza Ciebie w działanie

Zacznijmy od rzeczy najprostszej czyli nazwanie swojego celu. Cele i postanowienie noworoczne wskazane powyżej, są bardzo często formułowane w sposób ogólny i nie są połączone z działaniem i wartościami, które reprezentujesz. Są również oderwane od Twoje codziennej rutyny i zadań, które już dzisiaj wykonujesz automatycznie i dobrze. Poziom celu, który chcesz osiągnąć nie jest oparty o żadne racjonalne dane (chcesz schudnąć 20 kg, czemu nie 50 kg?). Jak więc dobrze zdefiniować cel? Zacznij od wprowadzenia celu w akcję już na etapie jego zapisywania, bądź konkretny i precyzyjny. Warto opisać aby główny cel był bardziej precyzyjny – jednak z mojej praktyki dla większości osób metodyka SMART (wskazywanie mierzalnych celów i ograniczonych w czasie)  nie przyniesie żadnych rezultatów. Zapisanie Celu w formule ,,Schudnę o 10 kg do 1 września’’ nie zbliża Cię do jego osiągnięcia i może być tylko frustrujące. Rekomenduje abyś skupił się na działaniach, które możesz wpleść w swoją rutynę a cel ogólny zamienił w precyzyjne zdarzenie. Jeżeli chcesz schudnąć i swój cel ogólny zamienisz na cel namacalny np. przebiegnięcia półmaratonu, 5 km czy udział w nordic walking. Czy nie jest prawdą, że w takich wydarzeniach przebiegają głównie osoby szczupłe o dobrej sylwetce? Czy nie jest prawdą, że w bikini prezentują się osoby zadbane i atrakcyjne?

Cel ogólnyCel namacalny Twój system, czyli akcje które podejmujesz cyklicznie:
SchudnąćPrzykład 1: Przebiegnę półmaraton do 30 września
Przykład 2: Będę dobrze wyglądać w stroju na 15 sierpnia w trakcie wakacji w egipcie
Pójdę na siłownie na godzinny trening.
Po śniadaniu we wtorek i czwartek 
Zamienię kanapkę w trakcie śniadania na płatki
Przebiegnę 10 km W każdą sobotę i niedzielę itd. 

Przepis na dobry cel w Twoim systemie? 

[CZASOWNIK] + [DATA] + [LINK DO OBECNEGO NAWYKU]

Przed/Po [OBECNY NAWYK], ja zrobię [NOWY NAWYK].

Pełny opis jak stawiać dobre cele znajdziesz w osobnym poście (Jak stawiać cele? Poradnik definiowania i osiągania celów i zamierzeń)

4. Wartości i przekonania nie wspierają Twoich działań

Udało się tobie zdefiniować cele? Jestem z Ciebie BARDZO DUMNY, jednak to dopiero początek. Pamiętaj jednak, że wygrani i przegrani mają zazwyczaj te same cele:-). System, który zbudowałeś nie zadziała dopóki nie popracujemy nad naszymi WARTOŚCIAMI i wynikających z nich NAWYKACH. Zobacz poniższy przykład bazujący na realnych osobach: 

Osoba 1 AniaOsoba 2 Toem
Cel na stary rokBrak Awans o 2 poziomy
WartośćPracowitość
Uczciwość
Rozwój
Finanse 
Kariera

Rezultat
B. Częsty awans 

Z dużym prawdopodobieństwem cel nie zostanie osiągnięty

Ania nie miała założonego celu dotyczącego awansu, jednak jej wartości takie jak pracowitość, uczciwość i rozwój powodowały, że Ania jest naturalnym kandydatem do awansu w firmie. Wartości Ani ,,kazały’’ jej przychodzić do pracy jako pierwsza i wychodzić jako ostatnia. Ania nigdy nie zapisała sobie celu czy postanowienia rocznego dotyczącego kariery, to jej wartości a nie cele spowodowały, że w ciągu 4 lat awansowała kilka razy. To NAWYKI wynikające z WARTOŚCI powodowały zbliżanie i niewidoczne osiąganie celu. Pomyśl sobie co może osiągnąć Ania gdyby kierunek swoich działań definiowała świadomie. JAKIE SĄ JEJ MOŻLIWOŚCI? 

5. Cele czy nawyki?

Stawiam pytanie otwarte – jeżeli w Nowym Roku postawisz mniej nacisku na duże roczne cele a skupisz się na budowaniu właściwych nawyków i wykonaniu codziennie dobrej roboty – czy nie osiągniesz więcej? Cele mają oczywiście swoje uzasadnienie ale dopiero jak wyrobisz odpowiednie nawyki i zapoznasz się dobrze z tematem nad którym chcesz pracować. Może zamiast w styczniu biec na siłownie, poświęć ten miesiąc aby zrozumieć samemu lub z zewnętrznym ekspertem nad jakim problemem pracujesz, jaki jest twój punkt wyjścia i jakie są możliwe rozwiązania – dopiero wtedy określ precyzyjny cel i dobierz narzędzia, które ciebie tam doprowadzą. Zacznij od prostych codziennych zmian!

2 komentarze

  1. Cześć,
    Czy jest możliwość subskrypcji Twoich treści, tak żeby dostać powiadomienie mailowe po opublikowaniu nowego artykułu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *