Ocena roczna/Ocena 360 – jak wygrać grę jako pracownik i jako menedżer?

Zamknięcie roku finansowego to zazwyczaj okres oceny pracowników i oceny rocznej ich ,,performance”. Rok finansowy nie zawsze biegnie zgodnie z rokiem kalendarzowym, dlatego ,,ocena roczna” może być w Q4 czy Q1 ale widziałem firmy z oceną roczną w wakacje, po zamknięciu roku finansowego w czerwcu. Natomiast system oceny różni się pomiędzy korpo (FMCG, bankowość, SSC, BPO, IT) a consultingiem, ze względu na typ i dynamikę wykonywanej pracy (BAU w korpo vs projekty w consultingu). Dodatkowo poza ocena roczną występuje mid Year review – przegląd półroczny, w niektórych organizacjach istnieje coś takiego jak ,,instant” feedback (aplikacja w której jesteś oceniany po każdym projekcie)

Przeczytaj więcej o mnie aby zrozumieć moją perspektywę i kontekst z którego opisuje pracę w korporacji i consultingu. Zobacz również moją ścieżkę kariery, gdzie opisałem jak awansowałem w ciągu ostatnich 10 lat.

System oceny rocznej- trochę teorii

Najpopularniejszy system oceny pracowników (oceny rocznej) w korporacji i dużych firmach to Results-based Performance Management System (ocena RPMS). Polega on na pięciostopniowej skali oceny pracowników gdzie punktem wyjścia jest ocena ,,3” – spelnia oczekiwania. Ważne jest, że ocena obejmuje realizacje celów danej osoby, ale nie jest bezwględna tylko względna w stosunku do kolegów na Twoim poziomie lub twoich podwładnych.

RPMS

Przykład 1:

Masz pod sobą pięciu dyrektorów, którzy przekraczają oczekiwania, natomiast nie możesz i nie powinieneś ich ocenić na 4 i 5. Średnia z ich pracy będzie stanowiła bazę do oceny całego zespołu i traktujemy ją jako ,,3” – Satysfakcjonujący. Dopiero od punktu odniesienia szukasz osób które lepiej wykonują swoją pracę lub gorzej od średniej z teamu. Pomyśl jeżeli ocenisz wszystkich na 4 i 5, to jak ocenisz ich za rok i jakie reakcje otrzymasz obniżając ocenę. Rekomendowany jest stosowanie rozkładu gausa przy ocenie pracowników – zawsze!

Jak wygląda system oceny rocznej pracowników w BCG, McKinsey i podobnych MBB?

Generalnie w consultingu otrzymasz informacje zwrotną (feedback) w trakcie całego roku, praktyka dotyczy zarówno MBB jak i BIG4. Informacja zwrotna wygląda różne – w zależności od firmy, mogą to być dedykowane aplikacje, w których prosisz i dostajesz instant feedback z projektu doradczego.

W MBB masz szanse otrzmymać stanowiska wspierające (nazywają się różnie w zależności od firmy):

PDM – professional development manager (PDM)

DGL – Development Group Leader

Kilka tricków, które możesz zastosować:

  1. Poznaj proces oceny wcześniej – już na etapie ustalania celów

2. Buduj relacje – zawsze! – najgorszy feedback otrzymasz od osób, które nie wiedzą kim jesteś i co robisz w pracy

3. Działaj z wyprzedzeniem – buduj tak zwaną podkładkę pod ocenę roczną działając na relacje jak i na efekty twojej pracy

Jeden komentarz

  1. Wydaje mi się, że codziennie wchodziłem na blog, aby sprawdzić czy jest nowy wpis. W końcu mogę się cieszyć kolejną lekturą 🙂 Chyba ostatnie zmiany w karierze zabierają dużo czasu, ale na szczęście blog nie umarł 🙂 Wpis idealny dla mnie, ponieważ własnie zacząłem praktyki w audycie. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *