Lepsza praca i wyższe zarobki w nowym roku? pracuj jak Elon Musk

Poniżej chciałem wam zaprezentować kilka sprawdzonych metod, cech i cytatów z Elona Muska odnośnie produktywności, które wpisują się w moją rutynę i etykę pracy. Mogą być moich czytelników pomocne przy planowaniu zadań na nowy rok (w momencie pisania postu na twój guru mówimy o 2021) odnośnie awansu, zmiany pracy czy rozwoju kariery.

Dlaczego wykorzystałem Elona Muska jako przykład?

Elon Musk to założyciel kilku firm technologicznych, które osiągnęły ogromy sukces: od producentów elektrycznych samochodów (Tesla) po firmy instalujące fotowoltaikę (SolarCity), czy automatyzujące transport (Boring Company). Dla mnie Elon Musk jest ekstremum produktywności i wydajności. Potrafi skutecznie zarządzać wieloma skomplikowanymi wątkami i generować odpowiednią wartość w ramach zarządzanych przez siebie biznesów. Dodatkowo realizuje projekty, które zmieniają naszą rzeczywistość.

Ok, teraz pomyśl jak Twój szef, wejdź w jego buty i zastanów się – gdybyś jednak był trochę podobny do Elona Muska – nie awansowałbyś szybciej?


Lepsza praca i wyższe zarobki – tytuł tego posta jest specjalnie dosyć ogólny. Definicja lepszej pracy oczywiście zależy od Ciebie i twojego celu (inne projekty, większy zespół, zmiana branży itd.).

Niezależnie od celu, awans ułatwia kilka spraw:

 1. Ciągle usprawniaj swoją pracę

,,Uważam, że jest niesłychanie ważne aby otrzymywać feedback i usprawniać swoją pracę w sposób ciągły” – Elon Musk

Jak praktycznie analizuję swoje działania?

Sam zbudowałem mój proces i różni się on trochę od cytatu z Elona Muska. Raz w tygodniu (głównie w niedzielę), przeglądam mój kalendarz z poprzedniego tygodnia. Kalendarz przypomina mi o wszystkich ważnych spotkaniach oraz głównych zadaniach nad którymi pracowałem w poprzednim tygodniu. Osobiście notuję 2-3 rzeczy, które powinnienem usprawnić. Listę usprawnień przeglądam w ujęciu miesięcznym oraz tygodniowym. Dodatkowo w ramach spotkań z podwładnymi proszę ich o feedback zadając pytania (pytania omawiamy raz w miesiacu):

 • Co jako przełożony mam kontynuować?
 • Co jako przełożony powinienem przestać robić?
 • Co jako przełożony muszę zacząć robić?
 • Co musimy usprawnić w naszym obszarze?
 • Co ja, jako przełożony mogę bezpośrednio usprawnić?

Pytań oczywiście nie zadaje w powyższej formie – to musi wyjść naturalnie w ramach dyskusji.

2. Bądź przykładem dla innych i pracuj więcej – rozczaruję Ciebie, ale nie wierzę w ,,4 godzinny tydzień pracy”. Przykład mój, kolegów i koleżanek, którzy szybko awansowali to jednak większy poziom zaangażowania i inwestycji czasu od innych. 4 godzinny tydzień pracy jest możliwy, ale w biznesie, który ma już świecie ułożone procesy i osobiste zaangażowanie jest znikome. Natomiast jeżeli chcesz rosnąć, chcesz od życia więcej to Sukces jest tam gdzie jest cierpienie, i kilka cytatów z Elona:

,,Bądź przykładem dla innych, chcę abyś myślał do przodu, myśl tak mocno każdego dnia, aby na jego koniec odczuwać ból głowy. ” Elon Musk

,,Pracuj ile możesz, włóż w pracę od 80 do 100 godzin tygodniowo. Takie podejście zwiększa twoje szanse na sukces. Jeżeli inni pracują tylko 40 godzin a ty 100, to nawet pracując tak samo, w 4 miesiące osiągasz to co inni w rok” Elon Musk

Jak praktycznie podejść do czasu pracy?

To nie musi być nawet 100 godzin, chodzi aby pracować więcej od innych. Świetnie opisuje to angielski zwrot ,,outwork them all” – pracuj więcej i ciężej od innych. Większość osób z mojego otoczenia przynajmniej na początku (kariery, firmy, pracy w consultingu) pracowała dużo, później z biegiem czasu masz wybór – możesz decydować czy się rozwijać czy spasować.

Możesz zacząć od małego kroku i być 10 min przed innymi w biurze i zostać 10 min dłużej aby być uważanym za ,,pracowitego” – jeżeli do tego dodasz wyniki to nic nie blokuje Ciebie przed awansem. Dodatkowo możesz poświęcić więcej czasu, przygotowując się do każdego tygodnia pracy czy konkretnego dnia. Taka inwestycja zwraca się bardzo szybko (ja stosuję tą metodę i inwestuje w przygotowanie – ostrze mój miecz, a z problemami rozprawiam się szybko). Pracę powinieneś rozumieś jako czas w pracy oraz czas poświęcony na edukację w danym obszarze oraz przygotowanie się do pracy (analizę przed spotkanie, po spotkaniu, konkluzje itd.).

Z mojego otoczenia osoby, które awansowały najszybciej zbliżały się jednak do 70-80 godzin inwestycji w pracę w tygodniu. Zazwyczaj praca w tygodniu w godzinach 7:00-18:00 +2 godziny wieczorem, dodatkowo 6-10 w weekend. Nie chodzi aby bezsensownie spędzać czas w biurze ale aby być każdego dnia gotowym na zderzenie z problemami, które napewno się pojawią. Oczywiście możesz pracować mniej, natomiast awans wtedy nie jest tak szybki – i jest to twój wybór.

Często wynikiem takiego podejścia w przypadku moich znajomych był gruby awans już przed 30 urodzinami. Sam czas oczywiście nie jest wystaczający liczy się produktywność i zdolność do wytwarzania mierzalnego wyniku.

3. ,,Nie przejmuj się tym, co myślą o Tobie inni” Elon Musk

Jeżeli już podjąłeś jakąś decyzję i obrałeś drogę, słuchaj efektów (lub ich braku) a nie innych ludzi. Patrz czy twoje działania zbliżają Ciebie do celu. Nie bądź oczywiście głuchy na głosy innych, ale nie powinny one tutaj przeważać. Większość ludzi nie czyta twój guru, większość ludzi chce ale nie podejmuje działań aby osiągnąć swoje cele. Większość ludzi, wracając do Elona Muska uznała jego projekty za idiotyczne…. i go samego również.

4. ,,Stawiaj bardzo ambitne cele” Elon Musk

Z moich obserwacji w firmie, w życiu prywatnym najwięcej osiągają te Osoby, które celują wysoko i zbliżają się do wyznaczonego celu. Odnośnie kariery, twój cel powinien wykraczaj min. na jedną lub dwie role do przodu. Aby zostać Dyrektorem Obszaru X, musisz wcześniej przejść przez stanowisko A i B.

W Consultingu sprawa jest prostsza, ścieżka kariery jest z góry określona – ale warto weryfikować jakie kompetencje są potrzebne na stanowisku Dyrektora czy Partnera w danym dziale.

Pamiętaj jednak, że przegrani i wygrani często mają te same cele… i liczy się egzekucja i Twoja inwestycja (patrz punkt 2)

5. ,,Bądź pewny, że dostarczasz wartość” Elon Musk – na spotkaniach, w firmie, na callach

Elon Musk wprost odnosi się do telekonferencji i spotkań:

 • jeżeli nie dostarczasz wartości na spotkaniu, wyjdź, rozłącz się, zamknij zoom, teamsa czy cokolwiek tam używasz
 • jeżeli już jesteś i musisz być na spotkaniu koniecznie dostarcz wartość, konkluzje, weź jakiś temat na siebie, – DODAJ WARTOŚĆ!

Kluczowa sprawa, można pracować po 100 godzin robiąc bezsensowne zadania, można mięć wielkie cele – jeżeli nie dostarczasz wartości, nie osiągasz wyników, to wszystko na nic.

Podsumowując Elona Muska

Podejście Elona Muska to oczywiście jedna z dróg do awansu w korporacji czy consultingu. Zachęcam do testów i walidacji w Twoim otoczeniu oraz dobrania metod, które do Ciebie będą pasowały.

3 komentarze

 1. Zgadzam się z poprzednikiem.
  Taki blog jest bardzo potrzebny, zwłaszcza że jest pisany przez osobę, która faktycznie przeszła przez tę ścieżkę, a nie przez „coach’ów”, którzy często bez doświadczenia w realnym świecie zawodowym radzą „jak żyć”.

  Ja również mam za sobą ścieżkę polsko-międzynarodową (1) w biznesie (2) w konsultingu i (3) w biznesie, obecnie będąc na zakręcie, dlatego z radością czekam na kolejne wpisy.

  Całkowicie zgadzam się, że bez wielu godzin poświęconych na pracę – ciężko oczekiwać efektów. Chociaż sama mam 30 lat widzę ogromną przepaść pomiędzy moim pokoleniem, a pokoleniem o 6 lat młodszym. Mam nadzieję że ten blog zyska wielu czytelników i będzie poradnikiem wykorzystywanym przez ludzi wkraczających na rynek pracy.

  (niestety link do linkedin nie działa 🙁 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *