100% ownership, ekstremalne przywództwo – dlaczego działa?

Co to jest ekstremalne przywództwo, ekstremalna odpowiedzialność (extreme ownership)?

Teoria ekstremalnej odpowiedzialności bazuje na bazie doświadczeniach Navy Seals opisanych w książce ,,Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win” i w tłumaczeniu jest bardzo prosta – odpowiadasz jako menedzer za 100% wydarzeń w Twojej firmie oraz za 100% wydarzeń jeżeli chodzi o Twoich podwładnych, wszystko zależy od Ciebie oraz od umiejętności organizacji tematów. To TY a nie system, czy proces odpowiada za wynik jaki osiąga zespół na końcu drogi. Logika o tyle jest ciekawa, że wykracza poza granice korpo – ma zastosowanie również w sporcie, życiu prywatnym czy działaności pro bono.

Na poziomie menedżerskim logika ekstremalnego przywództwa wychodzi trochę w poprzek pracy w modelu np. zwinnym (AGILE) a tym bardziej wszystkim turkusowym organizacją, ponieważ zakłada istnienie sztywnego Chain of command (czyli hierarchię). Jest w tym trochę racji, jeżeli bierzesz 100% odpowiedzialności to wyniki to chcesz mieć wpływ na np. model pracy.

Kilka przykładów poniżej abyś mógł/mogła to lepiej zrozumieć:

 • Jeżeli w Twoim obszarze jakiś projekt nie dociera na czas – to jest to Twoja wina, a nie osoby odpowiedzialnej za projekt
 • Jeżeli jakiś pracownik się zwalnia lub masz zawyżone rezygnacje – to jest to Twoja wina
 • Jeżeli nie trafiasz w plan sprzedażowy – to jest to Twoja wina, a nie osób sprzedażowych
 • Jeżeli motywacja pracowników jest niska – to jest to Twoja wina
 • Jeżeli nie możesz awansować – to jest to Twoja wina, i tym bardziej TYLKO TWOJA WINA

Kilka zasad zapisanych w ramach ekstremalnego przywództwa:

 1. Ekstremalna odpowiedzialność
 2. NIe ma złych zespołów, są tylko źli menadżerowie
 3. NIe przesadzaj z EGO
 4. Przygotuj i atakuj
 5. Prostota
 6. Priorytety i egzekucja
 7. Planowanie
 8. Postępowanie zgodnie z hierarchią
 9. Dyscyplina równa się wolność

Jak możesz wykorzystać zasady ekstremalnego przywództwa w praktyce?

Zanim rzucisz się w wir, brania tematów na klatę, zweryfikuj że rzeczywiście masz umiejętności i kompetencje do takiego działania. Na etapie bazowym ekstremalne przywództwo podpowie Ci, że uzupełnienie braków w kompetencjach czy stylu menadżerskim zależy tylko od Ciebie :-).

Jeżeli jesteś już doświadczonym menedżerem:

Przyjmij, że 100% wyników Twojego obszaru to Twoja i Tylko swoja odpowiedzialność. Twoje zespoły są tylko wsparciem i to ty odpowiadasz jak i czy dowożą one cele np. sprzedażowe / projektowe czy operacyjne. Nie ma innej osoby która za to odpowiada. Wydaje się to niby oczywiste ale widzę dziesiątki menedżerów zwalających winę na czynniki zewnętrzne, procesy, swoich ludzi i standardowo na IT.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *