Jak znaleźć dobrą pracę i się do niej dostać? Kompletny poradnik jak wystartować z karierą w korpo.

Na wstępie kilka zastrzeżeń: 

  • poniższe przetestowane w branżach takich jak FMCG, Media, Bankowość, Consulting (generalnie duże korporacje), które mają ustandaryzowany proces rekrutacji
  • kto powinien to przeczytać – osoby w wieku 19-25 jeżeli szukasz pierwszej/drugiej pracy lub jesteś do 2-3 lat po studiach 
  • dzisiaj do pracy dostają się wszyscy – post jest dla osób ambitnych, chcących więcej – zakładam, że tacy są moi czytelnicy

1. Budowa Fundamentów, które zaprocentują w kolejnych latach 

Ktoś mi kiedyś powiedział, że to jak pracujesz do 25 roku życia przełoży się na Twoje kolejne 25 lat. Miał w tym wiele racji – nie zgadzam się tylko z jednym, że można przestać się rozwijać nawet po przekroczeniu bariery 25 lat. Fundamenty, które zbudujesz to rzeczy które w praktyce możesz zrobić tylko raz (nie znam trzydziestopięcio latków jeżdżących na wymiany studenckie). Fundamenty pozwolą Tobie łatwiej przejść przez sito rekruterskich rąk, musisz jeszcze zweryfikować się na rozmowie/ach rekrutacyjnych i w samej pracy: 

  • Liczy się to co robiłeś po godzinach spędzonych na uczelni – studia – super że na nich jesteś ale kluczowe jest dla Ciebie i Twojej przyszłości to co robisz inaczej od swoich kolegów z roku. Co Ciebie całkowicie od nich oddziela? Co robisz po wykładach i ćwiczeniach? Klub sportowy? Dodatkowa praca? Organizacja studencka lub społeczna? Własny projekt? Własna firma? Angażuj się jak najszybciej w dodatkowe obowiązki i zdobywaj doświadczenie. Jeżeli, żadne lokalne organizacje Tobie nie odpowiadają to co BLOKUJE cię przed otworzeniem własnej organizacji? Ja tak zrobiłem – nie widziałem miejsca dla Siebie w istniejących organizacjach studenckich  więc założyłem oddział organizacji, która mi odpowiadała – dodatkowo założyłem klub sportowy. Popełniał błędy!
  • Język obcy – dziwne, że o tym muszę pisać ale na rekrutacje cały czas przychodzą osoby mówiące słabo po angielsku (nawet po wymianie zagranicznej). Usiądź i uzupełnij / zbuduj plan pracy – jeżeli masz lukę w tym obszarze 
  • Wymiana studencka – dobra ale niekonieczna rzecz. Jeszcze lepiej jeżeli nie jest to tylko zwykły ERASMUS na którym przez 6 miesięcy imprezowałeś, tylko był połączony z pracą za granicą. Idealnie jeżeli jest to wymiana poza Europą (bilateralna lub program typu CEMS etc.). 
  • Dobra uczelnia – nie jest to ważne kryterium ale jeżeli chcesz być Top Performerem to czemu na niej nie jesteś? Jeżeli z jakiś względów na niej nie jesteś to:
    • możesz przenieść się na inną uczelnię po licencjacie, również za granicę 
    • możesz uzupełnić wykształcenie studiami podyplomowymi (również na uczelniach zagranicznych – możesz studiować online na uczelni z USA itd.)
  • Network – świat, szczególnie w korpo w Polsce jest mały i hermetyczny. Buduj swoją sieć kontaktów już na studiach. Jeżeli jesteś Top Performerem, to twoi koledzy z roku na pewno będą z tobą współpracować po studiach jako dostawcy, koledzy z pracy, konsultanci, podwładni albo przełożeni itd.. Dodatkowo znajdziesz kolegów mających już kontakty w korporacjach, odbywających staże czy realizujące projekty. Na ostatnich latach studiów – załóż koniecznie profil na linkedin. 
  • Staże wakacyjne – ważny element budowy fundamentów ale również pułapka. Staże widzę jako dwie opcje:
    • testowanie rynku – nie masz pewności gdzie chcesz docelowo pracować i testujesz firmy na rynku. To podejście może być pułapką – kiedy coś testujesz nigdy nie pracujesz na 100% – więc zapewne twoje zaangażowanie będzie średnie – pracodawca to zauważy i Twoje szanse na dołączenie do organizacji oraz dalsze rekomendacje spadną. Zastanowiłbym się czy takie staże wpisywać do CV.
    • start kariery – wiesz dokładnie, że to jest ta branża np. Consulting – wtedy staż dla Ciebie jest okresem próbnym aby pokazać się pracodawcy z najlepszej strony. Według mnie tylko ,,pot i łzy’’ jest właściwym podejściem. Jeżeli będziesz pracować aktywnie na stażu na 150%, oferta pracy albo dalszej współpracy jest tylko kwestią czasu. 

2. Jak wyszukać pracę marzeń? 

Popatrz na proces zatrudniania pracownika z perspektywy korporacji. Jak sam widzisz to jest proces, proces który ma pewien schemat oraz daty w ramach których jest uruchamiany.

Moje porady:

  • Baza wiedzy – Stwórz plik w EXCEL lub dokument na Google Docs, gdzie zapiszesz jaka jest lista Twoich top 10 firm dla których chcesz pracować. Dodaj linki do stron gdzie pracodawca umieszcza ogłoszenia, część może być na popularnych serwisach ogłoszeniowych (ale nie wszystko musi), dojdź do źródła gdzie pracodawca umieszcza ogłoszenia. Dodaj profil firmy marzeń na LinkedIn do obserwowanych.
  • Daty rekrutacji – Obserwuj cyklicznie na studiach licencjackich i magisterskich jak Twoje wymarzone firmy rekrutują – koniecznie zwracaj uwagę czy np. rekrutacja na staże jest ciągła czy tylko w marcu. Dodatkowo jeżeli celujesz w program rozwojowy / menedżerski – to bardzo dobrze poznaj jak wyglądał proces w roku poprzednim. W większości firm to jest pewien schemat który co roku wygląda podobnie i rekrutacja odbywa się w konkretnych miesiącach   
  • Proces rekrutacji – w ramach testu sprawdź jakiego systemu używa firma do rekrutacji pracowników. Czy wymaga tylko CV? Czy może jest to system klasy Taleo gdzie musisz uzupełnić odpowiedzi na 20 pytań. Warto takie pytania sobie skopiować i przygotować odpowiedzi przed wejściem w proces rekrutacji.
  • Wiedza o firmie –  w sumie o tym nie chciałem pisać bo to dosyć oczywiste ale warto wiedzieć czym firma się zajmuje, jaki ma udział w rynku, w jakie jest sytuacji. Dla Ciebie to również bezpieczna weryfikacja, nie chcesz pracować w firmie na skraju bankructwa lub w firmie zarząd się zmienia co 3 miesiące. Dodatkowo warto sprawdzić wyniki finansowe. Informacje o firmie sprawdzisz w Google News, PB.pl, prnews.pl. 
  • Kogo zatrudnili ostatnio – tutaj jest pomocny Linkedin, gdzie możesz wyszukać osoby pracujące w danej firmie. Rekomenduje analizę kilku profili na stanowisku, na które chcesz aplikować i weryfikację zakresu ich doświadczenia. To jest ,,persona’’ Twojej konkurencji jak i persona której będzie szukał pracodawca (lub lepszej)

3. Jak wybrać dobrą firmę na start kariery?

Przeglądając karierę swoją i moich znajomych stwierdzam, że jest w tym trochę przypadku. Ciężko według mnie jest dokładnie powiedzieć, że chcesz pracować np. w Google i żadna inna firma Ciebie nie interesuje. Zacząłbym jednak od określenie obszaru, który jest zgodny z Twoimi predyspozycjami i preferencjami a nie samej firmy. W każdej firmie występują podobne obszary pracy, zarówno w Google jak i w banku Pekao S.A.: np. HR / IT / Biznes itd.

4. Jak wykonać pierwszy krok do kariery w korporacji?

Mówimy tutaj o entry level (osobie na studiach lub do 2-3 lat po studiach), opcji według mnie, masz co najmniej kilka:

  • Dobre CV – prawie bym pominął ten krok, ale dobre czytelne i prosto napisane CV, które podkreśla Twoje fundamenty z kroku 1 to klucz do bramy na dole Twojej wymarzonej organizacji
  • Staż – Zaczynasz od stażu wakacyjnego, aby zostać zauważonym i zapytać przełożonego o możliwość pozostania w firmie pokaż swoje pełne zaangażowanie. Ja oczekiwałbym od stażysty:
    • zadawania pytań – na wstępie zakładam, że nie rozumiesz nawet co do Ciebie mówię (QBR, FRT, P&L, Forcast, telco CET 12) – pytaj i bądz resposnywny 
    • sugerowania nowych rozwiązań i spostrzeżeń – używasz innej technologii, myślisz inaczej – mów o tym co według Ciebie jest atrakcyjne dla Twojego pokolenia w ramach produktu czy projektu nad którym pracujesz
    • zaangażowania – nie czekasz z zegarkiem na koniec dnia – pytasz co możesz zrobić więcej albo sama/sam wskazujesz co możesz jeszcze dostarczyć
  • Stanowisko entry level – zaczynasz od specjalisty albo przechodzisz ze stażu na to stanowisko. Na takim stanowisku jest podobnie jak na stażu, cały czas musisz udowadniać swoją wartość, budować wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności. Na starcie kluczowe jest Twoje podejście, nikt nie oczekuje od Ciebie bycia ekspertem.
  • Program rozwojowy / menadzerski – landrynek w całej układance. Zazwyczaj celem programu jest wybór osób z największym potencjałem i pokazanie im firmy od środka. Programy są tak skonstruowane, że co 6-9 miesięcy zmieniasz obszar swojej pracy, odwiedzasz od 3-4 różne działy u danego pracodawcy lub nawet biznesy w różnych krajach. Według mnie niesamowita lekcja, która pozwoli Tobie lepiej zrozumieć jak działa biznes (wiedza wyniesiona z takiego programu jest większa niż doświadczenie osób juz pracujących w danej instytucji, dlatego że widzisz działalność przedsiębiorstwa z perspektywy wszystkich obszarów). Aby nie wpaść w pułapkę już na etapie rekrutacji na Program pytaj jakie są losy jego absolwentów. Często Program Rozwojowy jest świetny, ale nie ma procesu ulokowania Ciebie w firmie na stałe i musisz bić się o miejsce z innymi kandydatami, albo to co dostajesz nie jest atrakcyjne. Losy pracowników programu sprawdzisz napewno na Linkedin :-).

WSZYSTKO JEST W TWOICH DŁONIACH, W PRAKTYCE W TWOJEJ CIĘZKIEJ PRACY I POWTAŻALNOŚCI WYNIKÓW!

2 komentarze

  1. Hej, co według Ciebie jest lepsze (jestem studentem drugiego roku licencjatu)
    Skakanie po stażach (w celach „sprawdzenia” czy się w tym odnajdujesz, natomiast w 3 czy 6 miesięcy trudno tak poznać specyfikę pracy) czy spędzenie jednego stażu + oferta przedłużenia współpracy w formie kontraktu na rok.
    Biłem się z myślami co robić, natomiast z racji tego, że do firm w których chciałbym pracować przyjmują od 3 roku zdecydowałem się na opcję drugą, ponieważ mam „pewny” 1 rok doświadczenia (kończąc drugi rok studiów) w SSC, obszarze finansów który mnie interesuje i jest dobrą podstawą (tak myślę) dalszego rozwoju AR+AP. Chciałbym dowiedzieć się co Ty sądzisz na ten temat oraz jaki kolejny ruch? Myślę nad przejściem do Big4 na początku 3 roku, natomiast nie wiem czy warto się „pchać” na A1 level, czy poprostu na staż, żeby od podszewki budować personę.

    1. Dzięki za komentarz. Przed decyzją zrób dobry reaserch do jakiej firmy chcesz iść i dlaczego tej konkretnie. W BIG4 każda firma ma inna specyfikę i inny Klimat. Według mnie lepszy jest ruch pozostania w jednej firmie chwile dłużej, jeżeli masz taka mozliwosc po stażu. Powrót z BIG4 do SSC będzie wysokim benefitem i powinien przelozyc sie na lepsze stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *