Jak zarabiać więcej w korporacji? Jakie są drogi awansu?

W poprzednich postach opisywałem ile możesz zarobić w korporacji oraz w consultingu. W tym poście chcę się skupić na poprawianiu własnych zarobków, głownie u tego samego pracodawcy. Zobacz również jak przebiegała moja ścieżka kariery oraz zobacz ile można zarobić w korporacji.

Poniże opisałem kilka sprawdzonych metod, które mogą pozwolić wam dość do kwot z powyższego wpisu. Zanim do tego przejdziemy, odpowiedzmy na pytanie Dlaczego ludzie zaczynają zarabiać więcej? – w praktyce odpowiadam na pytanie, dlaczego JA dałem wyższą pensję moim podwładnym:

  1. Jesteś kosztem czy zasobem?  Jeżeli odejdziesz z firmy, to pojawi się oszczędność czy firma straci jednak ważny zasób, który wykonuje dobrą unikatową robotę. Jeżeli jesteś zasobem to firma będzie dbała o Twoją ścieżkę rozwoju. Jak stać się zasobem? Bycie dobrym lub bardzo dobrym w swojej robocie. Tutaj również są dwie strategie, lub mix poniższego:
    • Unikatowa kompetencja – znasz się na czymś dobrze i nie ma kto Ciebie zastąpić lub zastąpienie jest trudne (wąska wiedza właściwa dla Twojego pracodawcy np. proces raportowania do Centrali). Niestety taka rola w części przypadków jest też ślepą uliczką, bo pracodawca nie będzie chciał się Ciebie pozbyć tj. nie pozwoli ci awansować.
    • Pusher – zawsze sam zgłaszasz się do nowych projektów, sugerujesz nowe rozwiązania i opcje zmian oraz jesteś w stanie wdrożyć lub skoordynować pracę innych osób aby osiągnąć cel
  2. Zmiana zakresu obowiązku – jesteś otwarty na nowy projekt,  sam zgłaszasz nowe pomysły – więcej mówisz TAK niż NIE i nie tylko mówisz ale dostarczasz wynik i jesteś w stanie przyjmować więcej. W obecnej roli osiągnąłeś już maksimum i jesteś w stanie delegować swoją pracę. Brzmi super, ale niestety jeżeli kontynuujesz pracę u swojego pracodawcy (poza Consultingiem) podstawą do podwyżki będzie twoje obecne wynagrodzenie, a nie stawka rynkowa. Przy zmianie zakresu obowiązków (zarówno poziomo jak i pionowo), podwyżka może wynieść tylko od 5% do 15%. W consultingu natomiast awans zazwyczaj oznacza przejście w konkretne widły wynagrodzeń, które są znane i w MBB wynoszą kilkadziesiąt procent w BIG4 do 25%. Zmiana zazwyczaj odbywa się albo w ramach formalnego procesu tj. w consultingu lub wewnętrznej rekrutacji w typowym korpo. Tutaj masz również dwie opcje:
    • Awans poziomy – Przejście pomiędzy zespołami np. z osoby odpowiedzialnej za produkt X na stanowisko osoby odpowiedzialnej za kanał Y. Awans poziomy ma sens na początku Twojej kariery (do 5 lat), lub gdy zasiedziałeś się na swoim stanowisku. Dlaczego? Awans poziomy uzupełnia twoją wiedzę ekspercką i otwiera nową ścieżkę kariery, głównie możliwy na stanowiskach samodzielny i nie menadżerskich.
    • Awans pionowy – w tradycyjnym korpo zazwyczaj oznacza przejście na stanowisko menedżerskie. Stajesz się przełożonym swoich kolegów lub szefem innego zespołu w firmie. W Consultingu jest to naturalny proces gdzie awansujesz z Konsultanta na Starszego Konsultanta, Menadżera, dyrektora, partnera itd.
  3. Proces podwyżkowy – w każdej firmie wygląda to inaczej ale zazwyczaj jest to roczna pula na zespół, departament, pion w ramach której można przypisać podwyżki dla pracowników. Warto podpytać jak dokładnie wygląda to w Twojej firmie i jakie są kryteria. Jeżeli proces jest zainicjowany przez pracodawcę to możesz liczyć na 2-5% podwyżki. Natomiast jeżeli ty zainicjowałeś proces to możesz walczyć nawet o 10-20% podwyżki. Jak to zrobić? Szukaj mojego postu o wchodzeniu na ,,wagę”. Generalnie zakładam, że sam proces podwyżkowy jest raczej dla cieniasów szukających kilkuset złotych więcej. W niektórych korpo nie występuje – popieram to podejście, podwyżka tylko za poprawę wydajności lub zmianę zakresu obowiązków.
  4. Zmiana firmy – jeżeli motywatorem jest aspekty finansowy to mądrze wykonana zmiana może dać podwyżkę w zakresie 25%-100%. Jest to jednak najbardziej ryzykowny ruch o którym napiszę osobny post (albo kilka).

Kiedy jest największa szansa na awans?

Poniższa lista dotyczy zarówno firmy, w której pracujesz obecnie jak i konkurentów na rynku do których chciałbyś przejść. Zmiana np. członka zarządu w konkurencyjnej firmie otwiera ogromne możliwości – zazwyczaj zaczyna się wietrzenie 🙂 i poszukiwanie świeżej krwi z rynku. Bądź czujny!

Moja lista szans na awans:

  • Restrukturyzacja
  • Transformacja biznesu
  • Zmiana członka zarządu lub przełożonego
  • Odejście przełożonego
  • Otwarcie nowego oddziału firmy
  • Zmiana struktury
  • Zwolnienia grupowe (zazwyczaj oznaczają zmianę struktury)
  • Nowa strategia rozwoju firmy
  • Nowy szef regionalny lub globalny
  • Zmiany na rynku np. zmiany w nawykach Twoich klientów (np. COVID rozwija e-commerce)
  • Nowe regulacje
  • Akwizycja i fuzja z inna firmą
  • Zmiana technologiczna (obecnie to np. Uczenie maszynowe a kiedyś to np. technologie mobilne)
  • Zmiana polityczna (cały czas w Polsce jest sporo spółek skarbu Państwa)
  • i wiele innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *