Jaką pracę wybrać? Która ścieżka kariery jest lepsza?

Podobne pytania odnośnie wyboru ścieżki kariery padają w różnych momentach życia. Osobiście zadawałem sobie to pytanie wielokrotnie, w różnych formach:

  • przed rozpoczęciem studiów (Co studiować i gdzie mnie to zaprowadzi?)
  • w trakcie studiów (Czy jestem na właściwym kierunku? W Polsce studiować czy może za granicą?)
  • po studiach (Gdzie idzie moja kariera?)
  • w czasie trwania staży (Co dalej?)
  • w trakcie pracy itd. (Gdzie dalej mogę przejść?)

Jaką pracę wybrać? Na początku swojej kariery i życia do wielu spraw podchodziłem w procesie decyzji jako wybór opcji np. To lub Tamto, Opcja A lub Opcja B. Natomiast z czasem okazuje się, że opcji zazwyczaj jest więcej i można je łączyć / wykluczać lub całkowicie poszerzać obszar poszukiwania. Samo narzędzie to wersja ,,problem framing” – bardzo dobrze znane wszystkim z consultingu.

Dodatkowo generalnie jako ludzie jesteśmy zbyt pewni siebie w temacie podejmowania decyzji. np. Kiedy lekarz jest pewny diagnozy, to aż w 40% przypadków popełnia błąd. Dlatego warto podejść do tego systematycznie. Poniżej prezentuje kilka kroków przez które przechodzę osobiście:

1. Rozszerz liczbę opcji

Kluczowy punkt, z badań wynika że opieranie się już na starcie tylko na dwóch opcjach pogarsza naszą skuteczność i bardzo zawęża ramę problemu, który chcemy rozwiązać. Jeżeli na starcie twój format decyzji to ,,TO lub TAMTO” – to już wiesz, że nie przeszedłeś procesu i twoich opcji jest za mało.

Test 1 – Załóż, że żadna z dostępnych opcji nie jest możliwa i wymyśl nowe rozwiązania 🙂

Test 2 – Załóż, że nie masz racji i rozważ opcje całkowicie przeciwną

Test 3 – Połącz wszystkie opcje w jedno rozwiązanie

Dodatkowo analizuj głęboko dlaczego w ogóle stoisz przed takim wyborem/problemem (możesz skorzystać z ćwiczeń takich jak 5 x WHY, podwójne pareto).

2. Oddal się od decyzji

Test 4 – Jeżeli masz już jakieś opcje na stole – to załóż, że problem dotyczy Twojego kolegi / znajomego – co byś mu doradził?

Co by zrobił Bill Gates w tej sytuacji lub inny guru, którego cenisz?

Jeżeli jesteś kierownikiem to możesz się zastanowić co by zrobił ktoś kto Ciebie zastąpi i przyjdzie na Twoje miejsce z rynku? Pomyśl co by zrobił ktoś kogo uwielbiasz np. Steve Jobs? Dodatkowo odłóż krótkoterminowe zyski i benefity aby lepiej podjąć decyzję np. poprzez:

Test 5 – Zerknij na decyzję z perspektywy 10 minut, 10 miesięcy i 10 lat

Jeff Bezos stosuje metodę spoglądania na decyzje z przyszłości i cofa się wstecz. Wyobraź sobie że masz 70 lat i zastanów się czy z tej perspektywy dobrą decyzją był zakup w wieku 30 lat nowego BMW? Być może tak, być może nie :-).

3. Przetestuj swoje opcje

Test 5 – Podejmij konkretne działanie i wciel się w swoją opcje. Np. chcesz zostać prawnikiem, pojedź na uczelnię, porozmawiaj z prawnikami w danym mieście (jak żyją jakie uczelnie ukończyli, kim są ich rodzice itd) – jeżeli nikogo nie znasz możesz się umówić na płatną konsultację i przy okazji wizyty popytać o doświadczenia prawnika etc.

Wiedzę odnośnie podejmowania decyzji możesz rozszerzać również na bazie dobrych książek, które polecam:

  • Decisive: How to Make Better Choices in Life and Work – Chip Heath, Dan Heath
  • Principles: Life and Work – Ray Dalio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *