Zostałem szefem kolegów z zespołu? Co robić?

Jeżeli Twoja kariera będzie rozwijać się szybko to nawet kilka razy w trakcie jej trwania staniesz się przełożonym swoich kolegów/peerów z pracy. Osobiście wyodrębniam kilka poziomów, które różnią się trudnością danego wyzwania:

Poziom I – stajesz się przełożonym innych specjalistów / ekspertów

Poziom II – stajesz się przełożonym innych kierowników / dyrektorów

Poziom III – stajesz się członkiem zarządu

Według mnie Poziom I jest najtrudniejszy i wymaga najwięcej twojego skupienia. Dlaczego? Ponieważ stajesz się przełożonym ludzi, z którymi siedziałeś przy jednym stole lub pracowałeś na codzień. Zobacz, że w przypadku Poziomu II zaczynasz zarządzać ludźmi z którymi twoje relacje, zależności wcale nie muszą być codzienne, oraz zazwyczaj mają oni już spore doświadczenie w zarządzaniu ludźmi. W przypadku Poziomu I natchniesz się na kilka wyzwań:

  • negowanie Twoich kompetencji
  • zazdrość od osób, które również startowały w rekrutacji (zazwyczaj byli to twoje koledzy / koleżanki z zespołu)
  • łączenie pracy eksperckiej z rolą menadżerską

Co warto zrobić na starcie?

  1. Zrozum oczekiwania Twojego nowego szefa – czego oczekuje od Ciebie i zespołu,
  2. Ustaw ramę menadzerską – to jest moje podejście i możesz nie być jego zwolennikiem. Natomiast na starcie osobie niedoświadczonej ułatwia ona pracę z zespolem poprzez wyznaczenie cyklicznych spotkań, Updatetów (1on1) z każdym z zespołu np. raz na tydzień, spotkań z zespołem oraz spotkań z Twoim przełożonym. Same spotkanie nie ma żadnej wartości o ile nie jesteś na nie przygotowany. Praktykuje robienie listy w dowolnym narzędziu, w którym zbieram tematy do poruszenia z każdym z podwładnym, jak i moim przełożonym.
  3. Dostacz wartość, Lidership na starcie można budować na wiele sposobów, ja praktykuje następujące podejście:
    1. Dostarczam zespołowi wiedzę, której inaczej nie mogą zdobyć niż od swojego przełożonego
    2. Pytam o ich potrzeby i staram się szybko rozwiązać palące problemy (np. można inaczej ułożyć zespół i jego kompetencje, przecież wszystkich znasz)
    3. Angażuje podwładnych w myślenie długoterminowe i strategiczne (nie jesteś już ekspertem), warto łapać tak zwany BIG PICTURE i pokazywać jak praca zespołu przyczynia się do czegoś większego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *